preskoči na sadržaj

Hrvatska nastava u SR Njemačkoj - Bavarska koordinacija

Login
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Arhiva dokumenata
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
300. obljetnica Sinjske alke
Autor: Karolina Jurak, 9. 4. 2015.

Povodom 300. obljetnice Sinjske alka učenici iz nastavnog mjesta Weilheim zajedno s učiteljicom Annom Vrcom naslikali su alkarske narodne nošnje.

Više o Sinjskoj alki možete pronaći pritiskom na gumb Opširnije, a likovne radove možete pronaći u fotogaleriji - Sinjska alka.


300. obljetnica Sinjske alke

Sinjska alka je tradicionalna viteška igra koja se održava svake prve nedjelje u kolovozu u Sinju.

Alkari jašući u punom trku nastoje pogoditi kopljem alku obješenu na konopcu razapetom preko trkaće staze na visini od najmanje 3,2 m. Alka je sastavljena od dvaju koncentričnih željeznih obruča promjera 12,7 cm i 3,36 cm. Obruči su međusobno spojeni trima prečkicama, tako da je razmak među obručima podijeljen na jedan veći i dva manja pregratka. Utrka se odvija pojedinačno i počinje na 180 m od alke, a završava na 100 m iza nje i ponavlja se tri puta. Alkar koji kopljem dugim najmanje 2,75 m pogodi “u sridu” alke, dobiva tri boda (“punata”), pogodak u gornji pregradak vrijedi 2 boda, a pogodak u jedan od donjih pregradaka 1 bod. Ako dvojica ili više natjecatelja postignu isti broj bodova, natjecanje nastavljaju oni sami sve dok jedan ne postane pobjednik. Taj dio natjecanja naziva se pripetavanje. Dva dana prije alke održava se generalna proba (tzv. bara), a uoči samog natjecanja druga generalna proba (tzv. čoja)

Alka počinje povorkom alkara i alkarskih momaka, u punome sjaju starinskoga oružja i odora, zajedno s limenom glazbom koja svira tradicionalne koračnice.  Prvo stupa momačka četa, odjevena u tradicionalnu nošnju ovih krajeva i s tradicionalnim oružjem, a iza njih jaše četa alkarâ, kojoj je na začelju alajčauš. Svi su obučeni u živopisne modre starinske plemićke odore iz ovih krajeva

U čast 300. obljetnice Sinjske alke učenici nastavnog mjesta Weilheim likovno su se izrazili. Nakon proučavanja pravila te viteške igre te slušanja koračnice odlučili su nacrtati alkarskog momka, alkara kopljanika te alajčauša.

Alkarska odora je bogata nošnja koju je nosio viši društveni sloj. Oružje alkarske zbirke pripada 18.i 19. Stoljeću.  Osim što je oružje služilo za obranu i napad, raskošnim primjercima se ukrašavala nošnja, pa se po tome vidio ukus vlasnika i tehnika majstora. Kao što se nošnje pojedinih alkara i momaka razlikuju prema položaju u natjecanju, tako se razlikuje i njihovo oružje. Posebnu opremu i ukrase imaju i alkarski konji. Najupečatljiviji ukras je srebrna ili pozlaćena pločica na sredini čeonog remena izvedena iskucavanjem s ukrasnim resicama po uzoru na stil 18. stoljeća. Tu su i ukrasne uzde, dok je sedlo prekriveno abajom sa srebrnim vinjetama.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju