Dopisivanje s učenicima iz Hrvatske
Autor: Katarina Bilonić, 10. 4. 2016.

U projektu Hrvatske nastave Koordinacije Bavarska „Dopisivanje s vršnjacima iz domovine“, koji je trajao tijekom cijele školske godine 2015./2016., sudjelovala je OŠ Tina Ujevića iz Zagreba, njihova učiteljica njemačkog jezika Sanja Artmagić te učenici iz nastavnih mjesta Weilheim, Neufahrn i München.

OŠ Tina Ujevića prošle je godine slavila 80 godina rada i postojanja. Broji oko 305 učenika, a naročito je poznata po tome što sudjeluje u brojnim projektima u zemlji i inozemstvu.  Tako je i  projekt  Koordinacije Bavarske s temom redstavljanja svog grada i škole kod zagrebačkih učenika  primljen s oduševljenjem.

U prvom koraku na obje strane je izabrano dvadeset učenika koji će sudjelovati,  što u Zagrebu nije bio nimalo lagan zadatak jer je bilo preko pedeset učenika koji su se silno htjeli dopisivati s učenicima u Njemačkoj i sudjelovati u projektu.

Učenici su se potrudili i napravili plakat o gradu Zagrebu, poznatim građevinama i mjestima koje vole najviše posjećivati te dva poznata zagrebačka jezera, Bundek i Jarun, a željeli su učenicima u Bavarskoj pokazati i gdje se u Zagrebu mogu kušati ukusne delicije. Nakon izrade plakata (iz Bavarske su predstavljeni gradovi  Weilheim i Muenchen) učenici su se u pismima predstavili i opisali jedni drugima.

Kada su stigla pisma, odabrani učenici su ih s oduševljenjem čitali pred ostalim učenicima u svom razredu i s njima podijelili ovo prekrasno iskustvo.

Za napomenuti je da su učenici iz domovine pisali na njemačkom jeziku, a naši učenici na hrvatskom jeziku. Bilo je vrlo zabavno čitati pisma s obje strane jer su učenici u direktnom dopisivanju s vršnjacima imali (za mnoge) jedinstvenu priliku vidjeti kako pišu njihovi vršnjaci. Tako je primjerice našim učenicima u Bavarskoj bilo vrlo simpatično čitati da tinejdžeri iz domovine pozdravljaju s „Hallöschen“. A ne sumnjamo da je „bisera“ bilo i s naše strane.

Učenici s nestrpljenjem očekuju daljnji tijek projekta u kojem slijedi dopisivanje preko e-maila, te moguć posjet učenicima u Zagrebu  i njihov dolazak k nama.

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji