« Listopad 2018 »

HN u inozemstvu

Hrvatska nastava u inozemstvu

Hrvatska nastava u inozemstvu – nastava hrvatskoga jezika i kulture namijenjena je djeci i mladima, hrvatskim državljanima koji privremeno ili stalno žive u drugim državama, odnosno djeci i mladima hrvatskog podrijetla kojima je hrvatski obiteljski jezik. Hrvatska nastava istovremeno je otvorena i ostaloj djeci koja žele učiti hrvatski jezik i upoznati hrvatsku kulturu.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta organizira i financira hrvatsku nastavu potpuno ili djelomično u 22 državi svijeta (Argentinska Republika, Australija, Republika
Austrija, Kraljevina Belgija, Crna Gora, Republika
Čile, Francuska Republika, Irska, Kanada, Talijanska Republika, Republika Sjeverna Makedonija, Kraljevina Nizozemska, Kraljevina Norveška, Savezna Republika Njemačka, Republika Poljska, Rumunjska, Slovačka Republika, Republika Slovenija, Republika Srbija, Švicarska Konfederacija, Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske te Južnoafrička Republika).

Hrvatska nastava u SR Njemačkoj

Hrvatska nastava u nadležnosti Ministarstva održava se za oko 3070 učenika s kojima radi 45 učitelja na 160 nastavna mjesta, i to na području saveznih zemalja Baden-Württemberg, Bavarska, Berlin, Hamburg, Hessen i Saarland.

U ostalim dijelovima SR Njemačke hrvatska nastava je integrirana, tj. u ovlasti je njemačkih obrazovnih vlasti.