« Svibanj 2024 »

Obilježili smo Dan kravate
Autor: Petra Vodarić, 21. 10. 2022.

Kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom, a raširila se Europom u 17. stoljeću. Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata prema kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.). Prema hrvatskoj pučkoj tradiciji, zaručnica veže zaručniku rubac oko vrata kao znak uzajamne vjernosti prije odlaska u rat. Parižani brzo usvajaju ovaj novi odjevni predmet koji se nosio à la Croate (‘na hrvatski način’).

Hrvati su svijetu podarili kravatu, a drugi narodi su je njegovali, razvijali i usavršavali. Hrvatski sabor je 2008. godine 18. listopada proglasio Danom kravate.
Dan kravate obilježen je i u koordinaciji Bavarska. Učenici 1. razine razgovarali su o prigodama u kojima se kravata nosi, učili kako je nastala, izradili vlastite kravate od papira te pogledali crtani film Kravata Croatica. Učenici 2. i 3. razine ponovili su/učili o nastanku kravate, što je i čime se bavi ustanova Academia Cravatica te upoznali neke njene projekte kao što je kravata oko Arene u Puli. Nakon obrađenog sadržaja provjerili smo naučeno kroz kviz znanja te učili vezati kravatu na najjednostavniji način. Uslijedilo je natjecanje u vezanju kravate. Bilo je vrlo zabavno i poučno što možete vidjeti u našoj galeriji.

Kako su Dan kravate obilježili učenici u Erlangenu sa svojom učiteljicom Jurišić, pogledajte ovdje

Ana Jujnović