Maškare

Što je karneval?

Karneval je proslava koja se slavi u gotovo cijelom svijetu. Svi se vesele i smiju. Smijeh je super stvar! Smijeh znači da si sretan, ali najljepše je kada se svi zajedno smijemo.

Helena Sešo, 6. r., Poing

Filip Čarapina, 4.r., Rosenheim

Što je smijeh?

Smijeh je nešto lijepo,

kada se veseliš,

kada si sretan,

kad ti je netko ispriča šalu

ili ako te netko nasmije.

Luca Vorreiter, 6. r, Rosenheim                          Franziska Okadar, 3.r., Rosenheim

Smijeh

Smijeh je najljepše na svijetu. Ne samo kad se sam smiješ, nego kada se netko drugi smije zbog tebe. Tada se osjećaš radosno i dobro jer si nekog drugog nasmijao. Lijepo je obradovati drugog: mamu, tatu, sestru, brata ili prijateljicu i prijatelja. Dovoljno je reći nešto lijepo i odmah si im uljepšao dan. Nažalost, ima ljudi koji se ne smiju, zato što nemaju razloga za to. Takvim ljudima trebamo darovati naš osmijeh.

Ružica Stjepanović, 9. razred,  Poing

Lorena Vorreiter, 3. r., Rosenheim

Što je smijeh?

Smijeh je za mene kada se nešto smiješno dogodi i onda se nasmijem. Zato i volim karneval. Karneval je za mene prilika da se maskiram i našminkam i onda slavim i veselim se s prijateljima.

Katarina Mrkonjić, 7.r., Poing

Sven Sešo, 4.r., Poing

Karnevalski običaji u Münchenu

Proslava maškara počinje dana 11.11. u 11 sati i 11 minuta, a traje do Čiste srijede kada počinje korizma. München je grad u kojem se maškare ne slave toliko intenzivno kao npr. u Kölnu gdje su maškare dio grada i kulture. Osim nekih manjih slavlja, malo veća proslava bude dan uoči korizme. Tada su glavni trg i ulice pune namaškaranih osoba, svuda se čuju bendovi i razne male kućice nude pića i jela u izobilju. Najveće su atrakcije krafne s različitim okusima i izgledom. Svi su opušteni, pjevaju i plešu. Ponekad se stvori povorka ljudi koji plešu držeći se jedni drugima za ramena ili struk. Grad je pun šarenih boja jer posvuda se mogu sresti kauboji, mažoretkinje, Indijanci i bezbroj drugih figura.

Anna Franjko, 8. r., München

Luka - Filip Tomić, 8. r., Freising

Maškare, vesele smo maškare

Za maškare svatko može biti ono što želi. Tako sam se i ja veselila da mogu biti gusarica, ali učiteljica je rekla; „Ove godine imamo temu 'Nordijski bogovi'!“Ja sam se jako rastužila jer sam se baš veselila da ću biti gusarica. To sam ispričala mami i ona je rekla da nema veze jer mogu biti božica ljubavi i ljepote pa smo otišle u trgovinu i kupile bijeli materijal da mi mama može napraviti haljinu. Ja sam shvatila da sam zapravo sretna i da naša učiteljica nije pogriješila. Veselim se veselim maškarama!

Lara Jurković, 4. r., München

Angelina Vladimir, 2.r., München

MAŠKARE

Ove godine sam u maškarama bio obučen u čarobnjaka. Maškare sam slavio s mojim prijateljima u školi. Proslava se održala u našoj dvorani za šport. Imao sam crveni plašt, veliki šešir i čarobni štap. Htio sam biti Harry Potter. Šteta što nisam pravi čarobnjak da mogu s mojim štapićem čarati!

Nico Turković, 4. r., München

Filip Grizelj, 1. r., Unterhacing

Maškare, vesele smo maškare

Ove godine za maškare želim biti drvosječa. Izabrao sam to jer mi se jako sviđa kako drvosječa izgleda. Moj tata radi u trgovini zaštitne radne odjeće pa mi je kupio pravu lijepu kacigu. Obučen u radno odijelo za jeci i s kacigom na glavi ići ću u školu.

Jakov Bejić, 3 .r., München

Maškare, vesele smo maškare

Kada budu maškare u mojoj školi, nosit ću kostim sirene. To mi je želja otkad sam pročitala jednu zanimljivu knjigu o sirenama. Ta me knjiga toliko inspirirala da sam baš takav kostim htjela za maškare. Sirena me podsjeća na naše hrvatsko more koje toliko volim. Kada sam ljeti u Hrvatskoj, samo želim navući peraje i plivati i roniti kao da sam sirena. Radujem se što ću biti sirena na maškarama!

Gabriela Jurić, 4. r., München

MAŠKARE

Za maškare svi smo sretni

I kad plešemo smo pokretni.

Za maškare svi pjevamo

i dobro se zabavljamo.

Svi idemo van

jer je lijep i sunčan dan.

Tada se maskiramo

i svi se glupiramo.

Jedemo slatkiše

I sad mi se kiše

zato nos brišem

i ovu pjesmu pišem.

Magdalena Repač, 7.r. i Antonija Strinavić, 8. r., Freising

Moja maska

Kad sam bila mala, bila sam sa roditeljima na maškarama u Ulmu. Bila sam obučena kao španjolska plesačica. Imala sam lijepu dugu haljinu sa crvenim i crnim točkicama. U kosi sam imala crveni cvijet. Na zabavi je bilo puno lijepih maski , no ja sam bila jedina  plesačica. Na zabavi sam se družila s jednom djevojčicom Anom koja je bila obučena u klauna. Tada su najavili proglašenje najbolje maske. Moja prijateljica I ja  smo uzbuđeno čekale. I tada su me izabrali za najljepšu masku.To je bilo tako cool. Bila mi je to najljepša zabava.

Ana Martinović, 9. razred, Nersingen

Pokladni običaji

Kad sam bila mala, često sam s mamom i prijateljima sudjelovala u povrkama maski u Nersingenu. Jedne godine sam bila obučena u kostim malog lava. Mama me našminkala sa bojicama I svi su mi rekla da sam slatka. U povorci je bilo puno ljudi koji su bili obučeni u različite maske. Bilo  je vještica, anđela,buba mara, leptira I puno drugih različitih maski. Ja volim maškare I volim se lijepo  maskirati. Iduće godine ću biti buba mara. Obući ću lijepu haljinu s crvenim točkicama. Svake godine se radujem maškarama, Nadam se da ćemo se lijepo provesti kao I svake godine.

Laura Isabell Antolović, 9.razred, Nersingen